10.12.2013
Десислава Терзиева: Няма да загубим и евроцент по
ОП „Регионално развитие” за 2013г.
Министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева откри годишната конференция за представяне на напредъка на Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г. (ОПРР). В своето приветствие министърът подчерта, че ОП „Регионално развитие” е една от най-успешните оперативни програми, по която вече е договорен 99 % от бюджета и са сключени 1082 договора. Изплатени са 1,784 млрд. лв. или 57% от бюджета на програмата. До момента успешно са приключени 550 проекти, финансирани по ОПРР, което е повече от половината, сключени договори по ОПРР 2007 - 2013. Благодарение на финансовата помощ по програмата, до момента са обновени и реконструирани 844 сгради на образователната, социалната и културната инфраструктура. 75 % от сградите са на училища, детски градини и ясли. Обновени са 30 сгради на университети в страната. „Ефектът от изпълнението на проектите на ОПРР може да бъде усетен от над 2,3 млн. души, които са се възползвали пряко от обновената образователна, социална и културна инфраструктура“, обясни Снежина Славчева, ръководител на ОПРР. Общият брой на жителите на всички общини, възползвали се от подобрената инфраструктура по финансирани проекти по всички приоритетни оси на ОПРР е над 6,240 млн. души. Подобрената градска среда, зелени площи, детски площадки по ос „Устойчиво интегрирано градско развитие“ възлиза над 3,2 млн. кв.м. По схема „Подобряване на физическа среда и превенция на риска“ са почистени и коригирани над 40 хил.л.м. речни корита, изградени са 82 хил.л.м. съоръжения за превенция от наводнения, обезопасени са 1,2 млн. кв.м. свлачища. Близо 700 км са реконструираните и рехабилитирани пътища по ОПРР. „Надяваме се, че дейността по ОПРР се вижда ежедневно от жителите на Вашите общини, както и че спомагаме за подобряване на качеството на живот и работната среда на всеки“, допълни Снежина Славчева. По Приоритетна Ос „Устойчиво развитие на туризма“ са подкрепени 31 туристически обекти и атракции, проведени са 153 иновативни културни събития, които са привлекли над 840 хиляди души, посетители и гости.
Министър Терзиева обърна внимание, че рискът за загуба на средства по ОПРР в края на май е бил оценен на 250 млн.лв. След предприетите стъпки и приемането от страна на Европейската комисия на апликационната форма за Северна скоростна тангента, вече няма риск от загуба на средства за тази година. Министърът бе категорична, че няма да загубим и евроцент по ОП „Регионално развитие” за 2013 г.
Следващата година ще бъде още по-голямо предизвикателство за ОПРР, защото ще се застъпят двата програмни периода и ще трябва да се управляват паралелно две оперативни програми, каза министър Терзиева. Тя изрази отново своята подкрепа за това броят на градовете, допустими за финансиране по новата ОП „Региони в растеж” 2014 – 2020 г., да бъде запазен на 67. Целта е да се постигне максимално усвояване на средствата, предвидени по програмата за следващия програмен период. Иван Попов, началник на отдел „Програмиране, оценка, информация и публичност“ в ГД „ПРР“, представи обхватът на новата Оперативната програма, както и ключови детайли по отделните приоритетни оси. Най-голям финансов ресурс е заделен по приоритетна ос 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие“, инвестиционен приоритет 1 и 2, съответно „Енергийна ефективност в административни и жилищни сгради“ и „Подобряване на градска среда“, следват „Социална инфраструктура“, „Интегриран градски транспорт“ и „Образователна инфраструктура“. По приоритетна ос „Регионална пътна инфраструктура“, инвестиционен приоритет „Подобряване на мобилността на регионално равнище“, с конкретен бенефициент АПИ ще бъдат предоставени 168 млн. лева. Малко над 100 млн. лева са определени за приоритетна ос „Регионален туризъм“ с инвестиционен приоритет „Консервация, опазване, популяризиране и развитие на природното и културното наследство“ и приоритетни оси „Регионална образователна“ и „Регионална здравна“ инфраструктури.
Във връзка с демаркацията с програмата за селските райони, Терзиева информира, че за градовете от 1-во до 3-то ниво ще се допуска до 20% от бюджета на всеки град да се инвестира извън зоните за въздействие на Интегрираните планове за градско възстановяване и развитие, но в рамките на общинската територия. Средствата ще може да се влагат за образователна и социална инфраструктура и в зони с потенциал за икономическо развитие.
В края на Годишната конференция, Министър Терзиева връчи награди на най-успешните бенефициенти по ОПРР в следните категории:
Най-активен бенефициент по Оперативна програма "Регионално развитие" за 2013 г.: конкретен бенефициент: Агенция „Пътна инфраструктура“; община Бургас; Столична община; община Гоце Делчев; община Русе; община Габрово; община Варна; община Стара Загора.
Най-атрактивно иновативно културно събитие по Оперативна програма "Регионално развитие 2007-2013": община Ловеч за проект „Ловеч – корени от миналото – мостове към бъдещето“; община Димитровград за проект „Формула Марица Арт – Еко фестивал“; община град Добрич за проект „Добрич - жива шевица от таланти“; община Горна Оряховица за проект „Мостове към бъдещето“.
Успешна туристическа атракция, финансирана по Оперативна програма "Регионално развитие 2007-2013": конкретен бенефициент: Министерство на културата; община Самоков за проект „Реставрация, консервация, социализация и експониране на късноантична крепост с църковен ансамбъл и оброк Цари мали град“; община Троян за проект „Развитие на туристически атракции в община Троян”.
ПРИЛОЖЕНИЕ: презентации от Годишната Конференция за представяне на напредъка по изпълнение на Оперативна програма „Регионално развитие“
- Напредък в изпълнението на Оперативна програма „Регионално развитие 2007 – 2013 г. , Снежина Славчева – Ръководител на УО на ОПРР
- Представяне на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г., Иван Попов – Началник на отдел „Програмиране, оценка, информация и публичност“, ГД „ПРР“
- Кратко представяне на проект „Превръщане на културно-исторически паметници от Античния период на Стара Загора в туристическа атракция“ по Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG161РО001/3.1-03/2010/024 – ас. Мария Камишева – РИМ Стара Загора
ФОТОГАЛЕРИЯ