05.06.2015
Над 81% е усвояемостта на средствата по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г.
„Към днешна дата отчитаме 81% напредък на усвояемост на средствата по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г., а анализите ни сочат, че при това темпо на работа, догодина по това време ще достигнем 97% , което ще е огромен успех“. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която откри XVI-то заседание на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г. и второто заседание на Комитета за наблюдение на ОП „Региони в растеж” 2014-2020 година. На събитието присъстваха Борислава Уудфорд – програмен мениджър ОПРР в ГД „Регионална и градска политика“ на Европейската комисия и Владислав Пискорц – началник-отдел „България – присъединяване и преговори“ в ГД РГП на ЕК, зам.-министърът на регионалното развитие и ръководител на УО на ОППР г-жа Деница Николова, представители на министерства, НСОРБ и др. Министър Павлова отбеляза, че настоящата година е ключова, както за приключване на проектите от миналия програмен период, така и за успешния старт на новия, който предстои да изпълняваме до 2020 г.
„През програмния период 2007 – 2013 г. преминахме през много предизвикателства, които ни научиха на много, но въпреки трудностите, включително и двете спирания на програмата от страна на ЕК, трябва да гледаме напред и да търсим позитивното. В крайна сметка управлението на тези програми е споделено", отбеляза министър Павлова. По думите ѝ най-важното за всички програми, финансирани от европейските фондове, е да не бъдат политизирани. "Това са програми, които променят облика на градовете и подобряват икономиката. Към тях трябва да се отнасяме професионално, за да могат европейските средства да достигнат до българските граждани по най-ефективния начин и с най-голяма полза за тях“, обясни още тя.
Министър Павлова призова бенефициентите да работят с ускорено темпо, за да може до края на годината да завършат в максимална степен проектите от предишния програмен период, като не допускат никакъв компромис с качеството, защото лошото изпълнение води до финансови корекции. Министърът увери, че проектите, които не приключат до края на годината ще могат да бъдат завършени през 2016 г. със средства на бенефициента. Министър Павлова подчерта, че въпреки доброто темпо на работа към днешна дата има 32 рискови проекта по ОПРР, за чието успешно финализиране се следи стриктно. Като такива са определени проектите за интегриран градски транспорт, в сектор здравеопазване и някои проекти за туристически атракции, при които част от обектите трябва да бъдат довършени. Причината те да бъдат в графата „рискови“, е че част от тяхното изпълнение започна по-късно заради обжалвания, както в областта на строителството, така и при доставката на техника. За да се минимализира риска от загуба на средства е взето решение да се финансират допълнително резервни проекти за 120 млн. лв.
Министър Лиляна Павлова увери, че новата Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. вече е в процедура и чисто технологично остава време за нейното окончателно одобрение до седмици. Бюджетът на програмата е малко над 3 млрд. Новото и различното е наличието на междинни звена в реализацията на първата приоритетна ос. Безвъзмездната финансова помощ, която се предоставя по програмата директно за 39 големи града е в размер на 1,370 млрд. лв. В рамките на интегрираните им планове общините ще трябва да представят инвестиционната си програма. Важен приоритет остава и програмата за енергийна ефективност на многофамилни жилищни и публични сгради.
По отношение на останалите приоритетни оси 163 млн. лв. отиват за модернизация на спешната помощ в сектор Здравеопазване. Регионалната образователна инфраструктура ще получи около 180 млн.лв., които да бъдат насочени към реформа в образованието. Основен фокус тук е професионалното обучение – най-вече в направленията земеделие, култура, спорт. 380 млн. лв. ще бъдат инвестирани в подобряването на регионалната пътна инфраструктура.
28-те малки градове, бенефициенти по програмата, получават 206 млн. лв. за мерки за енергийна ефективност на публични и частни сгради.
Владислав Пискорц заяви, че това, което е постигнато за период 2007 - 2013 година, ще бъде от огромна полза през новия програмен период. Европейската комисия иска да види едни висококачествени програми. „Темпото на усвояване не е толкова важно, защото по-важно е качеството на самите проекти", посочи той. По думите му, трябва да се преследва качество, което отговаря на вече наложените стандарти. "Трябва да благодаря на всички, които участват в изпълнението на тези програми, защото се радваме на едно чудесно сътрудничество. Радвам се и на добрите взаимоотношения, по отношение на плана за действие“, заключи представителят на Европейската комисия.